REGULAMIN ŚWIETLICY + ABC
1. Karta zgłoszenia dziecka do Świetlicy
(załącznik: samodzielne powroty dziecka).
2. Karta zgłoszenia do Klubu Młodzieżowego "ŚRUBA" (dotyczy uczniów klas IV - VIII).
Marta Borowik - koordynator świetlicy - odpowiedzialna jest za organizację pracy opiekuńczo - wychowawczej w świetlicy, bezpieczeństwo zdrowia i życia dzieci, racjonalną gospodarkę żywieniową oraz prawidłowe prowadzenie dokumentacji świetlicy.
Charakter pracy w świetlicy, jej specyfika dają szansę rozwijania intensywnego wychowania opiekuńczego, a także poznania indywidualnych cech uczniów w sytuacjach nielekcyjnych.
Dyżury Koordynatora świetlicy szkolnej |
Poniedziałek |
Wtorek |
Środa |
Czwartek |
Piątek |
09.00-14.15 |
09.00 - 14.15 |
09.00 - 14.15 |
09.00 - 14.15 |
09.00 - 14.00 |
Zapraszamy:
ROK SZKOLNY 2019-2020:
ROK SZKOLNY 2018-2019:
ARCHIWUM
Świetlica szkolna jest dziś jedną z najbardziej popularnych form opieki nad dzieckiem. Tutaj większość uczniów z klas młodszych spędza swój czas wolny. W związku z powyższym przeważają tu takie formy pracy jak gra, zabawa, konkurs, wycieczka i inne angażujące całą osobowość i organizm dziecka. Dobór najodpowiedniejszych form (uwzględniający potrzeby i zamiłowania dziecka), wypełnienie ich odpowiednią treścią decydują o wynikach pracy .Dlatego też pragniemy, aby świetlicę naszą opuszczał uczeń:
- Pełen wiary w siebie, w swoje zdolności, umiejętności i siły,
- Świadomy swoich talentów , zdolności oraz zainteresowań i potrafiący je rozwijać ,
- Z umiejętnością "twórczej ekspresji" swoich przeżyć i uczuć zgodnie z posiadanymi zdolnościami [plastyczne, muzyczne, teatralne itd],
- Z wykształconymi "nawykami kulturalnymi" – potrzebą czytania, obcowania ze sztuką i kulturą,
- Przejawiający przyjazny stosunek do świata i ludzi, wrażliwy na potrzeby innych i chętny do niesienia im pomocy
- Posiadający dobrze rozwiniętą świadomość ekologiczną,
- Troszczący się o swoje zdrowie [nawyk regularnych ćwiczeń fizycznych, świadomy zagrożeń cywilizacyjnych, nieracjonalny tryb życia],
- Wyposażony w podstawy psychologii praktycznej , rozumiejący swoje stany psychiczne i innych ludzi , posiadający wiedzę i umiejętność efektywnego odpoczynku i relaksu.
ZAŁOŻENIA ORGANIZACYJNE
- Świetlica dysponuje 2 salami, które służą do prowadzenia zajęć dydaktyczno – wychowawczych. Sale te wyposażone są w niezbędny sprzęt, urządzenia audiowizualne, pomoce dydaktyczne. Do świetlicy uczęszcza ponad 200 dzieci. Każdy uczeń, którego rodzice lub opiekunowie złożą podanie zostanie przyjęty.
- Czas pracy: 7.00 – 17.00
- Nad prawidłową opieką dzieci czuwa kierownik oraz osiem wychowawczyń.
- Dzieci, których rodzice znajdują się w trudnych warunkach materialnych, sieroty, półsieroty, z rodzin rozbitych, moralnie zaniedbanych będą mogły korzystać z dotacji państwowych i społecznych w postaci zapomóg, zniżek w odpłatności za, bezpłatnych obiadów
ZAŁOŻENIA PROGRAMOWE
- Mamy ambicję bycia świetlicą przyjazną dziecku, w której spotyka się ono z atmosferą życzliwości i zainteresowania, współpracy i zrozumienia a nie arogancji wobec jego potrzeb uczuciowych, rywalizacji i egoizmu
- Każde dziecko jest największą wartością naszej świetlicy.
- Nie ma w niej dzieci złych, bo wszyscy wierzymy w to, że w każdym jest jakaś "dobra cząstka", którą należy odszukać i rozwinąć.
- Godność jest dla nas uznawaną wartością.
- Wychowawca ma obowiązek dokładnego poznania dziecka. Jest ono niezbędne do zindywidualizowania metod wychowania i nauczania.
- Każde dziecko: słabe, przeciętne, zdolne, powinno być kształcone i objęte opieką w sposób dla niego właściwy
- "Każdy przychodzi na świat z zalążkiem geniuszu, oczekującym na pełny rozkwit" – to główne motto pracy naszej świetlicy.
- Ponieważ jesteśmy świadomi faktu, iż z niektórych swoich uzdolnień i zainteresowań dzieci zaczynają zdawać sprawę dopiero wtedy, gdy spróbują swoich sił w danej dziedzinie, świetlica nasza zapewnia szeroki wachlarz zajęć [plastyczne, muzyczne, taneczne, teatralne, kultury fizycznej, literackie].
- Od wielu lat organizowane są koła zainteresowań: plastyczne, sportowe, sprawnych rąk, teatralne, geograficzno – ekologiczne, literackie, zabaw dydaktycznych.
- Dzieci uczestniczą w różnorodnych konkursach organizowanych na terenie Białegostoku. Zdobywają liczne nagrody.
- Teatrzyk „Świetliki” zadebiutował w 1995 roku przedstawieniem: "Ballada o Fleur i Pierrot" podczas Wojewódzkiego Forum Teatrów Szkolnych w 1995 r.; został wyróżniony i zakwalifikowany do przeglądu rejonowego, a następnie ogólnopolskiego, który odbywał się w Poznaniu. Wróciliśmy z nagrodą Dyrektora Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Poznaniu.
- W 1996 roku braliśmy udział w festiwalu "Korczak dzisiaj", który odbywał się w Warszawie.
- W 1998 r. gościliśmy ekipę „Szaleństw Teatralnych’’ z Ośrodka Telewizji Łódz.
- Przez trzy dni nasz Teatr Ruchu pracował w pocie czoła podczas realizacji programu.
- W czerwcu na spotkanie z teatralną przygodą wyruszyliśmy do Sejn na Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży. Znowu zdobyliśmy liczne nagrody.
- Obecnie przygotowywany jest nowy spektakl.
- Wiele sukcesów odnotowaliśmy również w dziedzinie plastyki.
IMPREZY MASOWE
Do tradycji naszej świetlicy należy organizacja licznych imprez masowych:
- Powitanie Jesieni
- z okazji Dnia Nauczyciela
- Święta Niepodległości
- wieczór andrzejkowy
- Jasełka oraz wspólne dzielenie się opłatkiem
- Zabawa karnawałowa
- Święto Dziewczynek
- Powitanie Wiosny
- Dzień Dziecka
- Dzień Taty
- Powitanie lata
- uroczyste zakończenie roku szkolnego